Jaarverslag 2022

Probedrijven kan positief terugkijken op 2022. We zetten met elkaar stappen om maatschappelijke waarde te creëren. Naast duurzame banen in het kader van inclusiviteit, richten we ons steeds meer op duurzame ontwikkelingsdoelen die samenhangen met onze kernwaarde circulariteit.

Datum icoon
1/31/2025

Uit de Raad van Commissarissen

De Raad van Commissarissen (RvC) houdt toezicht op het beleid van het bestuur en de algemene gang van zaken binnen Probedrijven. Als werkgever van de Raad van Bestuur geeft de RvC gevraagd en ongevraagd advies. Dit jaar heeft de RvC ook aan zelfevaluatie gedaan, wat een aantal aandachtspunten heeft opgeleverd, zoals tweejaarlijks stilstaan bij de toekomstvisie van het bedrijf, nieuwe ontwikkelingen actief volgen en het slagen van het LKS-traject.

Nieuw pand Den Helder

Het hoogtepunt van 2022 is dat we, in samenspraak met de gemeente, middelen hebben vrijgemaakt om in Den Helder grond te kopen, een pand te ontwikkelen en een ander pand te moderniseren. Als RvC vonden we de keuze voor zo’n investering best spannend in een onzekere tijd, waarin de inflatie hoog is en de gasprijzen ongekend stijgen. Als RvC hebben we er zo’n vijf keer over gesproken; ook de GRGA heeft dit gedaan. Uiteindelijk hebben we samen een stap gezet. Dit is vooral een goed besluit voor de medewerkers in Den Helder, want zij zijn dagelijks veel reistijd kwijt om in Schagen te werken. Het is goed als er ook in Den Helder een locatie is, want Probedrijven krijgt, ondanks de instabiele economie, heel veel werk aangeboden.

Lage instroom

De RvC maakt zich er wel zorgen over dat we veel opdrachten richting Probedrijven zien komen, maar dat de aanwas van de doelgroep met een LKS- en SW-indicatie enigszins uitblijft; dat zijn tenslotte de mensen die de opdrachten uit moeten voeren. Mogelijke kandidaten zijn er wel, maar ze moeten door de gemeente geïndiceerd worden. De RvC vindt het een goed initiatief dat Probedrijven de gemeenten kan ondersteunen om de doelgroep te indiceren; we delen per slot van rekening hetzelfde doel.

Tijdens de laatste aandeelhoudersvergadering hebben we met elkaar afgesproken dat we in 2023 veel aandacht besteden aan hoe we elkaar daarbij beter kunnen helpen en ondersteunen. Gemeenten zien daarin een opdracht, maar beseffen ook dat het hier en daar ondersteuning of begeleiding nodig is.

Samenwerking met aandeelhouder

Er zijn gemeenteraadsverkiezingen geweest, waardoor de RvC twee nieuwe wethouders: van Schagen en van Hollands Kroon heeft kunnen verwelkomen. Anders dan de toegenomen aandacht voor de instroom en het daarbij gedeelde gevoel van urgentie, zijn er vanuit de gemeenten geen koerswijzigingen.

Diversifiëring werkzaamheden

De RvC is heel blij met de nieuwe ideeën over de diversifiëring van de werkzaamheden, zoals mensen opleiden voor de horeca en het wijkgericht werken. Hoewel we beseffen we dat de instroom van menskracht nog niet optimaal is, willen we wel blijven investeren in andersoortige werkzaamheden en zien we de verbreding van taken met heel veel plezier tegemoet.

Vitaliteit

Het is fijn dat er zoveel aandacht is voor de medewerkers. Het vitaliteitsplan is een keuze van het management en de directie, maar de RvC wordt wel zo nu en dan nieuwsgierig gemaakt en op de hoogte gebracht van ontwikkelingen. We zijn blij dat er initiatieven zijn genomen om aandacht te besteden aan gezond eten en leven. De kantine is heringericht: er staat fruit dat medewerkers gratis mee kunnen nemen en er is een heel mooie wand gemaakt waar ze hun eigen thee kunnen maken. Ook kunnen mensen gratis kleding ophalen. Zo blijven we aandacht houden voor onze eigen medewerkers die het niet altijd even makkelijk hebben, aangezien ze direct de gevolgen merken van

de hoge energieprijzen en inflatie. Het is dus heel fijn om te merken dat daar, net als voor gezondheid, sport en sportvoorzieningen, veel aandacht voor is.

Bezoeken

De RvC is in 2022 onder andere bij de nieuw te verwerven locatie in Den Helder op bezoek geweest. We zijn een aantal keer door het pand heen gelopen en hebben regelmatig overleg gehad met de OR; zij hebben ook de stap gezet naar verwerving van het pand en de locatie om te bouwen. We zijn

daarnaast langs de oude gemeentewerf in Hollands Kroon gegaan, waar we konden zien dat er asbest van het dak werd gehaald.

Bezetting

Door corona-gerelateerde problematiek moest Arie Bast in 2021 tijdelijk meer aandacht besteden aan zijn eigen bedrijf. In 2022 heeft hij gelukkig weer volledig mee kunnen draaien. Saskia Borgers en Jan de Dood zijn voor vier jaar herbenoemd.

Complimenten

Net als vorig jaar kunnen we opnieuw onze complimenten uitspreken. Het is heel knap om in deze tijd zwarte cijfers te draaien. Daarbij ook aandacht blijven houden voor de medewerkers en zorgen dat zij plezier in hun werk blijven beleven, is wederom een compliment waard: aan zoveel zorgvuldigheid en aandacht mag iedere werkgever een voorbeeld nemen.

Namens de RvC,

Saskia Borgers (voorzitter) Jan de Dood

Arie Bast

Fijko van der Laan Arthur Sweens

Bestuursverslag: perspectief met draagvlak

Probedrijven kan positief terugkijken op 2022. We zetten met elkaar stappen om maatschappelijke waarde te creëren. Naast duurzame banen in het kader van inclusiviteit, richten we ons steeds meer

op duurzame ontwikkelingsdoelen die samenhangen met onze kernwaarde circulariteit.

Daarvoor hebben we meerdere projecten geformuleerd. Zo werken we aan een huisvestings- en nieuwbouwplan in Den Helder, aan de energietransitie en aan het maken van impact door doelen te stellen en de resultaten te meten.

Om dit te realiseren willen we – naast de regeling WSW – de

Er is veel draagvlak voor onze plannen. Dat biedt ons het vertrouwen dat we ze de komende jaren verder vorm kunnen geven. Een mooi perspectief!

Vijfjarenplan

Met het oog op de toekomst, hebben we de afgelopen periode doelen afgesproken die we de komende vijf jaar binnen en buiten Probedrijven willen waarmaken. Deze geven richting aan de stappen die

we zetten om onze plannen te realiseren, daar met elkaar over te communiceren en het proces te monitoren.

Huisvestingsplan en nieuwbouw Den Helder

Een van die doelen is ons huisvestingsplan. Na een uitgebreid besluitvormingsproces, is in het najaar van 2022 besloten om een nieuw pand te bouwen in de gemeente Den Helder. Hierover is veel afstemming geweest, zowel met de ondernemingsraad (OR), Raad van Commissarissen(RvC) als beleidsvoorbereiding met ambtenaren van de gemeenten en onze aandeelhouder GRGA (Gemeenschappelijke Regeling Gesubsidieerde Arbeid Kop van Noord-Holland). Ook de Regionale Raad Noordkop is bij het besluitvormingsproces betrokken.

We zijn trots dat uit de reacties van de gemeenten en belanghebbenden blijkt dat het besluit breed wordt gedragen. Met nieuwbouw in Den Helder kunnen we het netwerk met gemeenten, maatschappelijk middenveld en bedrijven verbeteren en onze mensen meer kans op ontwikkeling bieden.

Een doorslaggevende factor bij het besluit tot een nieuwe vestiging, is dat we de mensen die aangewezen zijn op een beschutte werkomgeving niet meer hoeven te vragen om dagelijks een bijna onbehoorlijk lange rit van Den Helder naar Schagen te maken; ruim honderd medewerkers die nu twee tot drie uur reistijd per dag kwijt zijn. Verdere voordelen voor medewerkers en gemeenten zijn lagere reis- en vervoerskosten en minder uitstoot van broeikasgassen.

De nieuwbouw omvat het grootste deel van de investering. Daarnaast bestaat het totale huisvestingsplan ook uit aanzienlijke aanpassingen en modernisering van bestaande panden, zoals in de gemeente Schagen. Hierop vooruitlopend hebben we in het najaar van 2021 al een grote investering kunnen doen in de gemeente Hollands Kroon, door de voormalige gemeentewerf met panden van de gemeente in Anna Paulowna over te nemen. Zodoende realiseren we voor onze mensen in elke deelnemende gemeente passende huisvesting voor een vertrouwde en veilige werkomgeving.

We hebben de aandeelhoudende gemeenten gevraagd om het nieuwbouwplan voor € 1.000.000,- te financieren. Dit bedrag kan op termijn bekostigd worden vanuit een besparing die ze dit oplevert, want dankzij de nieuwbouw kan de financiering van het gezamenlijke vervoer van Den Helder naar Schagen worden afgebouwd.

We verwachten het plan halverwege 2025 te realiseren. Voor die tijd zal de bouw aanbesteed worden: dit moeten we verder uitwerken in zowel een Programma van Eisen als een Plan van Aanpak, die we verwerken in een aanbesteding, gevolgd door een selectie- en een bouwprocedure.

Solide basis

Door onze vele plannen, wordt ons ook wel verteld dat we een ambitieuze agenda hebben. We kunnen deze plannen alleen waarmaken als de basis goed genoeg is. Volgens ons is dat ook zo. Onze bedrijven Progroen & milieu, Proverpakken & ontwikkelen en Probezorgt hebben voldoende werk. We merken dat de krapte in de arbeidsmarkt in de branches waarin we werken, leidt tot meer werkaanbod.

Ook hebben we met de gemeenten goede afspraken gemaakt. Een mooi voorbeeld is dat ze ons voor groenvoorziening en hovenierswerk een aanzienlijk volume aan werk gunnen. Dat levert ook omzet op waarmee we, als publiek bedrijf, onze infrastructuur kunnen bekostigen. We houden de publieke buitenruimte voor gemeenten op orde en we doen dat door ontwikkeling, een baan en begeleiding aan inwoners van die gemeenten te bieden.

Door de solide basis is er voldoende rust, overzicht en financiële draagkracht om nieuwe plannen en verbeteringen te realiseren. De gemeenten streven er samen met ons naar om de werkzame doelgroep van ongeveer 530 fte naar 600 fte uit te breiden ¬– vrijwel gelijk aan de omvang op het moment dat de WSW werd afgebouwd.

Maar we moeten onze ogen niet sluiten voor de ontwikkelingen in de samenleving, economie en geopolitieke problemen. Zo hebben we bijvoorbeeld te maken met inflatie, energiecrisis en

arbeidsmarktontwikkelingen met stijgende (loon)kosten, wat zijn weerslag heeft op het bedrijf en medewerkers.

Energiekosten en inflatie

Van de stijgende energieprijzen heeft Probedrijven in 2022 nog geen grootschalige lastenverzwaring ondervonden. Dat zal in 2023 anders worden, aangezien ons energiecontract dan afloopt. Daarnaast zal een stijging van loonkosten en inflatie in algemene zin drukken op de resultaten, maar naar

verwachting niet tot grote problemen leiden.

We maken ons wel zorgen over de privésituaties van veel van onze medewerkers. Om de nood wat meer te lenigen, hebben we ze in november een eenmalige extra bijdrage van € 150,- geschonken. Dit werd erg goed ontvangen.

Tussentijdse evaluatie Duurzaam aan het werk met loonkostensubsidie

In 2022 hebben we de regeling Duurzaam aan het werk met LKS voor het eerst geëvalueerd. Een van de uitkomsten is dat Probedrijven en de gemeenten vinden dat de regeling voorziet in een behoefte en dat de resultaten voldoende zijn. Helaas constateren we dat de instroom achterblijft bij de verwachtingen. Zonde, want er is werk genoeg; we moeten nu zelfs opdrachten afzeggen.

Om de transitie naar een modern sociaal ontwikkelbedrijf te realiseren, is het nodig dat extra instroom volgt. We zijn in gesprek met de gemeenten om die te verbeteren. Daarnaast hebben we het afgelopen jaar gekeken hoe we voor hen drempels – ook financieel – kunnen wegnemen om instroom te bevorderen. Om dit verder te stimuleren, zullen we ook in 2023 in overleg actie ondernemen.

Met een hogere instroom ontstaat de mogelijkheid om nieuwe werksoorten te realiseren. Een voorbeeld is de start van de nieuwe leerlijn tot horecamedewerker in het najaar van 2022 en de investering in faciliteiten zoals een nieuwe keuken. Deze nieuwe werksoorten zullen de instroom ook verhogen, want die versterken elkaar.

Naast uitbreiding van werksoorten en het verbeteren van het netwerk met het maatschappelijk middenveld en bedrijven, zijn we ter bevordering van de instroom bezig met het opzetten van laagdrempelige assessments: een methode om de talenten en interesses van mensen in beeld te krijgen. Ook richten we ons op praktijkcertificaten en bieden we extra activiteiten, zoals opleiding tot horeca-assistent. Hiermee maken we het voor gemeenten aantrekkelijk om ook op dat gebied instroom te bevorderen; we hebben namelijk met hen afgesproken om meer diversiteit aan te brengen in de werksoorten.

Dit vraagt nieuwe competenties en vaardigheden, zodat mensen ook vanuit het assessment meer keuzes hebben om zich te ontwikkelen voor bepaalde beroepen. Voor dat laatste richten we ons onder meer op een toename van het aantal detacheringen. We hebben nog steeds een samenwerking met het Marinebedrijf, waar we via de GRGA structureel ongeveer 50 mensen voor een logistieke bblopleiding hebben gedetacheerd. Met het nieuwe pand in Den Helder en het in 2021 verworven pand en terrein in Anna Paulowna, hopen we meer naar de wijken en de samenleving toe te kunnen werken, de deuren open te zetten

en daarmee te bouwen aan een modern sociaal ontwikkelbedrijf. Als we met extra instroom 10% van onze activiteiten om willen buigen, aanvullend op de reguliere werkzaamheden van onze divisies, moet dat plaatsvinden via detachering, wijkgericht werken en door een sluitende aanpak met leerlijnen en praktijkcertificaten. Daarmee kunnen we dus ook de burger of klant van de gemeente betere kansen bieden om te integreren en participeren.

Impact maken en meten

Inclusiviteit en circulariteit zijn kernwaarden van Probedrijven. Die willen we niet alleen benoemen, maar er ook doelen aan verbinden en meten in hoeverre we die bereiken. We zijn aan de slag gegaan om een programma op te zetten, deze doelen te koppelen aan de Sustainable Development Goals (SDG’s) en te meten welke impact we daarop bereiken. Dit betreft verschillende onderwerpen: we willen zoveel mogelijk mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt aan een betaalde baan helpen en hebben een vitaliteitsprogramma opgezet.

De effecten op het gebied van circulariteit zijn het gevolg van onder meer het plaatsen van zonnepanelen, elektrificatie van het wagenpark en aanpassingen aan de huisvesting. Soms zijn ze ook heel praktisch: we houden steeds vaker het groen in de woonkernen bij door elektrisch te maaien of te snoeien. Tegelijkertijd verminderen we de uitstoot en zetten we verduurzaming door als onderdeel van het moderne sociale ontwikkelbedrijf dat we willen zijn.

Het vitaliteitsprogramma is in 2022 van start gegaan. We zetten breed in op een gezonde en vitalere conditie van de medewerkers van Probedrijven. Een voorbeeld is dat we snoepautomaten hebben weggehaald en gratis fruit zijn gaan aanbieden. Het programma geldt voor het hele bedrijf, maar is bij Proverpakken & ontwikkelen gestart. Daarom wordt er verderop in dit jaarrapport, in het verslag van deze divisie zelf, uitgebreider bij stilgestaan.

Bredere samenwerking en leerlijnen

Verder willen we in het netwerk met scholen, gemeenten, UWV en regionale samenwerkingsverbanden als RPAnhn ook de ketens versterken. In 2022 hebben we in dat netwerk ervaren dat het erg stimulerend werkt om die samenwerking met het maatschappelijk middenveld te verbeteren. Uit gesprekken blijkt ook dat dit door andere partijen wordt onderschreven. We willen daar in de nabije toekomst meer handen en voeten aan gaan geven.

Met elkaar kijken we hoe we met dat netwerk verbeteringen aan kunnen brengen binnen onze opdracht, bijvoorbeeld met het invoeren van doorlopende leerlijnen. We hebben in gesprekken met scholen aangegeven die te willen ontwikkelen op de gebieden groen en schoonmaak. Ook zijn we eind 2022 de eerdergenoemde opleiding tot horeca-assistent gestart. Met een nieuwe productiekeuken zal deze leerlijn verder worden ontwikkeld. Hiervoor hebben we een jobcoach aangetrokken die ervaring heeft met dergelijke leertrajecten. We willen het onze medewerkers mogelijk maken om hiermee certificaten te behalen.

Proschoon

Eind 2021 hebben we met de gemeenten het besluit genomen om de schoonmaakactiviteiten te herpositioneren. De schoonmaak blijft georganiseerd onder de Gemeenschappelijke Regeling Gesubsidieerde Arbeid Kop van Noord-Holland (GRGA) en daarmee onder de deelnemende gemeenten Den Helder, Hollands Kroon en Schagen. In 2022 hebben we belangrijke stappen gezet om deze herpositionering af te ronden en we verwachten die in het eerste kwartaal van 2023 definitief te maken. Het gaat vooral om administratieve wijzigingen: de medewerkers blijven gewoon werken waar ze werken, in hun vertrouwde omgeving en onder begeleiding.

Kortom, we kijken terug op een goed jaar waarin we een aantal belangrijke stappen hebben gezet. Voor de toekomst biedt dit ons een mooi perspectief met draagvlak!

Namens de ondernemingsraad

De ondernemingsraad (OR) behartigt de belangen van de werknemers van Probedrijven, in overeenstemming met de Wet op de ondernemingsraden. De OR adviseert het bestuur en heeft instemmingsrecht bij besluiten over regelingen die werknemers betreffen.

Vicevoorzitter Natascha van Alphen en Charissa Pitinela hebben hun functies in 2022 wegens persoonlijke redenen neergelegd. Daan Zeinstra heeft de taken van vicevoorzitter en zitting in het dagelijks bestuur overgenomen.

Samenstelling van de OR in 2022

Automatisering

Probedrijven is 1 januari 2021 begonnen met een nieuw HRM-systeem. De implementatie hiervan is ook in 2022 voortgezet. De OR is steeds op de hoogte gehouden van de voortgang. Daarbij is de OR continu geïnformeerd over mogelijke personele gevolgen, zoals het verschuiven en wegvallen van functies binnen de organisatie.

Nieuwe locatie Den Helder

We zijn trots op de totstandkoming van het aankoopbesluit van de grond in Den Helder en het voornemen om daar een nieuwe locatie te bouwen. De OR kan zich met name vinden in de voordelen die dit voor de groep medewerkers uit deze zeestad met zich meebrengt. Hun reistijd zal met twee tot drie uur verkorten en een deel van het groepsvervoer kan in de nabije toekomst worden afgeschaald.

De ondernemingsraad

Vergaderfrequentie

In 2022 heeft de OR dertien keer vergaderd. Hiervan waren er vijf samen met de bestuurder en twee met de bestuurder en de RvC samen, waarvoor ook vooroverleg heeft plaatsgevonden. Daarnaast is een extra vergadering ingelast in verband met de hieronder genoemde nieuwbouwplannen in Den Helder, inclusief vooroverleg. In totaal heeft dus acht keer vooroverleg plaatsgevonden.

Uit de ondernemingsraadsvergaderingen

Vitaliteitsprogramma

Het vitaliteitsprogramma is nog volop in beweging. Marieke van Stralen, directeur van Proverpakken & ontwikkelen, heeft hierover voor een aantal OR-leden een presentatie gehouden. De OR houdt in de gaten dat het programma wel in het gehele bedrijf zal worden uitgevoerd. Tot nu toe is er fruit voor de medewerkers ingevoerd en zijn een voetbal- en tafeltennistafel geplaatst. Ook is inmiddels een nieuwe keuken besteld voor de kantine, waar men volgend jaar gezonde maaltijden wil maken.

Verduurzamingsplan

Met het elektrificeren van het wagenpark en de plaatsing van de zonnepanelen in 2022, zijn we inmiddels op weg met het verduurzamingsplan. De OR wacht nog op de presentatie van het volledige plan, zodat we de gehele route kunnen overzien.

Namens P&O

De afdeling P&O adviseert en ondersteunt de leidinggevenden binnen Probedrijven. In 2022 hebben we de banden met de gemeenten en het onderwijs weer verder aangehaald. We willen nadrukkelijker met hen verbinden, onze bekendheid over wat we te bieden hebben vergroten, leerlijnen verder vormgeven en als Probedrijven verder groeien naar wat we een ‘sociaal ontwikkelbedrijf’ noemen. Deze aanzet gaan we in 2023 verder uitwerken.

In-, door- en uitstroom Duurzaam aan het werk met LKS

Het bestuur van de GRGA heeft de heldere opdracht gegeven om te werken aan de in-, door- en uitstroom van kandidaten. Dit gebeurt in het kader van de regeling Duurzaam aan het werk met LKS, waarin we in 2022 veel geïnvesteerd hebben. Voor mensen die thuiszitten is de regeling een mooie tussenstap naar een reguliere baan. Kandidaten uit de gemeenten met een afstand tot de arbeidsmarkt en een verwachte loonwaarde van 30 tot 70%, kunnen erop instromen. Vanuit een re- integratietraject komen zij te werken in een gesubsidieerde betaalde baan, waarin zij verder kunnen groeien en zich persoonlijk ontwikkelen. Dit kan leiden tot detachering bij een andere werkgever, met zo mogelijk een baan als resultaat.

De regeling is in 2022 tussentijds geëvalueerd. We zien duidelijk positieve gevolgen voor de mensen die erin meedoen. Dat begint al bij het re-integratietraject voorafgaand aan de betaalde baan.

Inmiddels zijn 57 mensen die we anders waarschijnlijk niet hadden bereikt aan een baan geholpen. Want hoewel de energiecrisis veel moeilijke momenten oplevert, zorgt het inkomen dat ze nu verdienen dat ze wat minder gespannen in het leven staan en beter functioneren in de samenleving.

Bij een groot deel van de deelnemers is wel sprake van aanzienlijke problematiek. Zij kunnen niet zomaar instromen in een baan, zelfs niet een gesubsidieerde, maar hebben eerst andere maatschappelijke begeleiding nodig, zoals psychische of schuldhulpverlening. Dankzij het traject en de persoonlijke aandacht lukt het om de stap naar de benodigde hulpverlening te zetten en kan de betaalde baan er in een later stadium alsnog komen.

De regeling voorziet dus duidelijk in de behoefte. Toch moeten we constateren, zoals ook uit de evaluatie blijkt, dat er niet optimaal gebruik van wordt gemaakt en de instroom is achtergebleven bij de taakstelling. Dat is jammer, want daardoor zijn kansen gemist om mensen die nu thuis op de bank zitten aan het werk te helpen.

Daarnaast heeft de achtergebleven instroom invloed op het vermogen van Probedrijven om resultaten te kunnen boeken. Er is een duidelijke terugloop van de medewerkers met de oude WSW-indicatie.

Deze afname door natuurlijk verloop is voorspeld, maar is dit kalenderjaar wat harder gegaan dan was ingeschat. Het gat tussen instroom en uitstroom wordt groter, wat nadelige gevolgen heeft voor de bedrijfsvoering van de afzonderlijke divisies van Probedrijven. Die komen daardoor meer onder druk te staan; om aan de contractuele verplichtingen met onze klanten te voldoen, moeten we ook onze reguliere bedrijfsactiviteiten uit kunnen blijven voeren. Alleen als de personele bezetting op z’n minst stabiel blijft of volgens de ambitie groeit naar 600 fte in 2025, kunnen we extra activiteiten op ons nemen, zoals diversifiëring van werkzaamheden, wijkgericht werken, duale leertrajecten opstarten en detacheringen uitbreiden. Als de bezetting door onvoldoende instroom niet groeit maar daalt, lopen deze plannen voor vernieuwing en investering vast.

Het achterblijven van de instroom kan door twee dingen verklaard worden: enerzijds de nasleep van de coronacrisis, waardoor de consulenten van de gemeente door de omstandigheden minder direct contact hadden met hun cliënten, en de anderhalve-meter-maatregel tijdelijk de instroom bij Probedrijven beperkte. Anderzijds blijkt dat de gemeenten, door personeelsveranderingen, de behoefte hebben om regelmatig de mogelijkheden van Probedrijven bij de consulenten onder de aandacht te brengen. Dit vraagt om structurelere onderlinge afstemming, waarbij wij vanuit

Probedrijven informatie verstrekken aan de consulenten van de gemeenten. We willen ze informeren, bijvoorbeeld door een flyer of folder te ontwikkelen, en bijpraten door informatiebijeenkomsten te organiseren.

Met het geven van extra voorlichting aan de gemeenten zijn we al gestart. We zijn in 2022 bij de gemeente Den Helder langsgegaan en de gemeente Schagen is bij ons op visite geweest, waarbij beide uitgebreid opnieuw zijn voorgelicht over de mogelijkheden bij Probedrijven. Met Hollands Kroon zullen we in dit kader begin 2023 nadere afspraken maken. Hierbij ligt het accent wat anders dan in het verleden: eerder hebben we vooral de mogelijkheden voor Beschut Werk voor het voetlicht gebracht, maar er zijn ook heel veel andere werkzaamheden mogelijk.

We willen naar de gemeenten toe laten zien wat de toegevoegde waarde is van bij ons werken. Daarom gaan we in 2023 veel nadrukkelijker de diversiteit van onze werk- en leermogelijkheden laten zien. We zijn ook bezig om sterker met scholen te verbinden: om de instroom te bevorderen, maar ook om Probedrijven veel meer te laten zien als sociaal ontwikkel- en leerbedrijf. We willen namelijk veel intensiever sturen op de doorstroming vanuit het praktijk- en speciaal onderwijs.

De ambities met de LKS-regeling zijn alleen haalbaar als we die met elkaar vorm kunnen geven en ook de instroom van alle kanten voldoende aandacht krijgt.

In dat kader zijn we ons in 2022 ook gaan oriënteren op het werken met assessments, wat in het eerste kwartaal van 2023 echt vorm gaat krijgen. We willen nadrukkelijker kijken wat iemand die bij ons is aangemeld kan, wat zijn of haar behoefte is en in hoeverre dat aansluit bij de mogelijkheden die Probedrijven en de arbeidsmarkt aanbieden. We brengen de talenten van kandidaten in beeld, waarbij we heel nadrukkelijk kijken naar aanleg en specifieke zaken als aandacht, geheugen en concentratie om talenten te inventariseren en koppelen die aan functieprofielen. Aansluitend daarop kan beroepenoriëntatie plaatsvinden. Dat biedt een heel goede basis als vertrekpunt voor een gesprek met de kandidaat over het vormgeven van het verdere traject en welke aspecten, in wat voor omgeving, te ontwikkelen.

Coronacrisis

Het eerste deel van het kalenderjaar hebben we nog enige hinder van de coronacrisis ondervonden. Met name zaken als contacten met cliënten, scholen en aanmeldingen hebben nog een redelijk lange nasleep gehad. Nu de wereld weer opengaat en contacten toenemen, blijven we zorgvuldig kijken wat er binnen Probedrijven mogelijk is. Met onze werkplekken op anderhalve meter afstand zijn we al goed ingericht. Daarnaast blijven we kritisch: we hebben mensen steeds dringend geadviseerd thuis te blijven als ze klachten hadden en ze, indien ze toch ze met klachten gingen werken, gevraagd om naar huis te gaan. We hebben dus samen een weg gevonden om op het werk met corona te leren leven.

Beschut werken

De grote achterstand op de taakstelling Beschut Werk van Den Helder wordt enigszins ingelopen. Hoewel deze nog steeds niet op niveau is, is er een duidelijke toename van de instroom. Hollands Kroon en Schagen halen hun taakstelling bijna volledig wel.

Marinebedrijf

Het project met het Marinebedrijf is in 2022 voortgezet. De ervaringen en samenwerking worden wederzijds als positief beschouwd. De ingeschatte stijging van aanmeldingen op jaarbasis is vooralsnog uitgebleven; het Marinebedrijf schatte anderhalf jaar geleden in dat dit aantal inmiddels 100 zou zijn, maar het blijft vooralsnog stabiel op 45 tot 50 kandidaten.

Met de combinatie van scholing en werken bieden de duale trajecten mooie kansen voor deelnemers: kandidaten kunnen hiermee doorstromen naar ander regulier werk of een reguliere baan binnen de Directie Materiële Instandhouding (DMI). Van een aantal kandidaten blijkt dat ze de werkzaamheden toch niet aankunnen. Zij stromen in op een baan via de regeling Beschut Werk. Ook met dit resultaat zijn we tevreden: het leidt namelijk tot een passende nieuwe, betaalde werkplek.

Ziekteverzuim

Het ziekteverzuim is in 2022 verder gedaald. Dit is een positief teken, al is het moeilijk te zeggen wat hiervoor de verklaring is. Het percentage voor het gehele bedrijf – gesubsidieerde en ongesubsidieerde medewerkers samen – is 12,8%. Het percentage voor alleen ongesubsidieerde medewerkers is 6%.

Samenwerking bedrijfsarts

In 2021 zijn we gestart met een nieuwe bedrijfsarts en arbodienst. In 2022 is de samenwerking en afstemming goed verlopen, dus zijn we hier tevreden mee.

Klachtencommissie

Het eerste halfjaar heeft de klachtencommissie één melding ontvangen. Dit is onderling opgelost, via gesprekken met de vertrouwenspersoon en met de betrokkenen.

Progroen en milieu

Meer dan in voorgaande jaren, is Progroen & milieu 2022 gestart met het aanleggen van tuinen bij particulieren. Daarnaast hebben we van de gemeenten voldoende opdrachten voor de winter gekregen, waardoor we met relatief veel werk het vroege voorjaar ingingen. Hierdoor liepen we in het maai- en schoffelwerk enige vertraging op, die we pas konden inlopen toen het in de zomer droog werd. Omdat deze droogte aanhield, konden we de hoeveelheid werk toen gemakkelijk aan.

Het ziekteverzuim is in 2022 iets hoger dan in het jaar ervoor, namelijk 13,9%.

Op het bedrijfsbureau zijn alle posities nu bezet; hier begint langzaam een team te ontstaan, waarvan we de positieve uitwerking in 2023 gaan merken. Onder de voormannen is wel een licht personeelsverloop. Het grote personeelstekort op de markt is daarvan deels de oorzaak. Dit tekort leidt er ook toe dat onze medewerkers door andere werkgevers worden benaderd, wat bij hen spanning veroorzaakt. Daarnaast heeft het vertrek van het hoofd technische dienst naar een andere afdeling bij de ploeg tot wat onrust geleid, maar dat zal zich oplossen zodra zijn opvolger zich heeft kunnen bewijzen.

Helaas is de instroom van nieuw personeel niet hoger geworden. Gelukkig zijn hiervoor acties uitgezet en heeft P&O daar extra ondersteuning bij gekregen.

Werkzaamheden

Naast de reguliere werkzaamheden die wij al op de gemeentewerf in Anna Paulowna uitvoerden, wordt deze nieuwe locatie nu ook gebruikt voor opslag. Hierdoor hebben wij de opslagruimte die we huurden op kunnen zeggen. Daarnaast maakt de werf het mogelijk om de werkzaamheden te verruimen: we kunnen er steenwol snijden voor tankisolatie, bokashi maken (gefermenteerd bladafval waarmee we de bodemdiversiteit kunnen bevorderen) en netten recyclen uit de offshore-industrie (winning van olie, gas en windenergie op zee).

Met name het tweede deel van de zomer was droog en warm, waardoor gras en onkruid veel trager groeiden. Hierdoor hebben we die periode met minder medewerkers in kunnen vullen. Maar omdat de instroom van nieuwe mensen nog steeds achterblijft op de geplande aantallen, moeten we nog steeds medewerkers inhuren.

Het snijden van steenwol is, na een intensieve opstartfase, teruggebracht tot een klus die door één medewerker wordt uitgevoerd. Deze specialistische taak voeren we alleen uit voor Oostwouder Tank- en Silobouw BV. Het is niet de verwachting dat de betreffende persoon uiteindelijk uitstroomt naar dit bedrijf, omdat Oostwouder deze taak juist uit wilde besteden.

In de particuliere sector zijn we, zoals verwacht, meer tuinen aan gaan leggen. Omdat dit in de winter gebeurt, hebben wij deze werkzaamheden bovenop ons takenpakket kunnen uitvoeren. Omdat wij door personeelsgebrek niet verder kunnen groeien, hebben we andere aangeboden werkzaamheden afgeslagen.

Opdrachten en opdrachtgevers

Omdat het aantal mensen in onze gemeente blijft groeien, neemt de hoeveelheid woningen ook toe. Dit betekent een toename van het openbaar groen, het aantal recreatieterreinen, prullenbakken, zwerfvuil, en andere zaken die erbij komen kijken. Hiermee groeien onze werkzaamheden dus automatisch mee. Zo neemt bijvoorbeeld de hoeveelheid te maaien percelen ieder jaar toe. Dit langzame, maar steeds doorgaande proces vraagt dus steeds meer inzet van ons.

Omzet

De omzet van Progroen & milieu heeft in 2022 opnieuw een groei doorgemaakt.

(Opleidings)trajecten en ontwikkeling 

Onder de naam NH-connect verzorgen we cursussen samen met alle Noord-Hollandse sociale werkplaatsen boven het Noordzeekanaal. In maart is de cursus ‘Veilig werken langs de weg’ gegeven. In het groeiseizoen worden geen cursussen gegeven, maar in de herfst zijn ze weer opgestart. We gaan er in de winter volop op inzetten. Ons permanente leerproces via de matrixpasjes is een doorlopende leergang die altijd doorgaat.

Daarnaast gaan de trajecten voor het behalen van de rijbewijzen B, C, E, T en het heftruckcertificaat ook gewoon door, ter bevordering van de verdere ontwikkeling van onze medewerkers.

Duurzaamheid

We hebben in 2022 weer veel geïnvesteerd in elektrische machines en auto’s. Zo is er een grote elektrische maaimachine aangeschaft. Ook hebben we geïnvesteerd in elektrisch handgereedschap zoals kettingzagen, bladblazers, heggenscharen en bosmaaiers. Daarnaast is in Anna Paulowna het schuurdak vervangen door een geïsoleerd dak en hebben we op het kantoor zonnepanelen geïnstalleerd.

Vooruitblik op 2023

Er zit voor 2023 weer meer dan voldoende werk in onze portefeuille. We willen zorgen voor stabiliteit:in de omvang van ons medewerkersbestand, voor de medewerkers zelf en in de hoeveelheid werk. Daarbij blijven we zowel de medewerkers, machinerie en organisatie steeds verder professionaliseren.

Omzet

De omzet van Progroen & milieu heeft in 2022 opnieuw een groei doorgemaakt.

De begroting is met glans gehaald. We hebben de luxe dat we werk kunnen aannemen dat het beste aansluit bij de wensen van onze medewerkers; wensen die we inzichtelijk hebben, omdat ze die in

Proverpakken & ontwikkelen

Aan het begin van 2022 waren we nog gebonden aan de coronamaatregelen. Na verloop van tijd mochten we de teugels wat laten vieren; het is verbazingwekkend hoe snel onze medewerkers zich aan de nieuwe situatie hebben aangepast.

De orderportefeuille was weer goedgevuld en we probeerden ons voorzichtig te richten op de leerlijnen die we wilden inrichten, maar die door corona vertraging opliepen. We hebben ons ook met veel plezier en passie op het onderwerp vitaliteit gestort.

De geplande analyse van de wensen en verwachtingen van onze klanten is op een andere manier gebeurd dan verwacht. Er heerst bij hen veel onrust over het gebrek aan grondstoffen en exorbitante prijsverhogingen. In plaats van groei, verwacht 70% van onze klanten een krimp. Hierin spelen natuurlijk ook de hoge energieprijzen een rol.

Werkzaamheden

Met het vitaliteitsprogramma zijn we uitgekomen op het inrichten van een productiekeuken. Deze kan dienen als leerlijn: we gaan starten met een opleiding tot horeca-assistent, wat het voor onze mensen mogelijk maakt om in horeca-assistent-functies bij andere bedrijven en instellingen aan het werk te gaan. Als het bij Proverpakken & ontwikkelen goed gaat, worden de mogelijkheden ook naar andere afdelingen uitgerold.

Naast leerlijn, dient de keuken om onze medewerkers in deze moeilijke tijden te ondersteunen met gezond voedsel. Om dit te promoten, krijgen ze tijdens de pauze fruit aangeboden. Vanuit deze productiekeuken zal ook een cateringconcept aangeboden worden. We zijn in gesprek met partijen die van deze dienst gebruik willen maken.

Opdrachten en opdrachtgevers

Omdat veel van onze klanten een krimp verwachten, zijn we op zoek gegaan naar extra

opdrachtgevers. Daarbij hebben we de voorkeur voor klanten die duurzaamheid en hergebruik hoog in het vaandel hebben staan, want dat sluit aan bij het sociale aspect van ons bedrijf.

Omzet

De begroting is met glans gehaald. We hebben de luxe dat we werk kunnen aannemen dat het beste aansluit bij de wensen van onze medewerkers; wensen die we inzichtelijk hebben, omdat ze die in 2021 kenbaar hebben gemaakt tijdens de interviews in het kader van onze PSO30+-certificering.

(Opleidings)trajecten en ontwikkeling

Naar aanleiding van de wensen stemmen we ook de opleidingen beter af op de medewerkers. Hiervoor worden de leerlijnen opgezet, zoals de eerdergenoemde productiekeuken. Ook zijn we bezig met een technische leerlijn; hiervoor hebben we iemand met een technische achtergrond aangetrokken die onze medewerkers uitstekend begeleidt.

In het kader van het vitaliteitsprogramma is een pilot opgestart met een sportschool op de Witte Paal. We hebben een tafeltennis- en een voetbaltafel aangeschaft, zodat de medewerkers in de pauze kunnen bewegen. Verder is er in samenwerking met de gemeente een diëtist aangetrokken die uitleg heeft gegeven over gezond en betaalbaar eten. Deze vergezelde onze medewerkers ook op een ‘supermarktsafari’, om in beeld te krijgen welke gezonde en betaalbare producten het best aangeschaft kunnen worden. We kijken daarnaast naar de duurzame inzetbaarheid van onze medewerkers; zo hebben we ergonomische stoelen aangeschaft.

De implementatie van het vitaliteitsplan is in volle gang en wordt als erg prettig ervaren. Een onderdeel daarvan is bijvoorbeeld dat we wekelijks het ‘gesprek van de week’ houden en uitleggen welke nieuwe ontwikkelingen er binnen het bedrijf spelen. Het is prettig voor de medewerkers om op de hoogte gehouden te worden; dit werkt positief op hun welbevinden en dus hun vitaliteit.

Verder verzorgen we tweemaal per week Nederlandse les en weerbaarheidstraining. De teamleider volgt een opleiding HACCP en we bieden een opleiding om te leren werken met de elektrische palletheffer. Daarnaast zijn we leerlijnen techniek en horeca aan het opzetten. Ten slotte volgen een aantal medewerkers een opleiding e-weging: hiermee leren ze om te wegen en etiketteren volgens het e-systeem, om een bepaald gewicht van een product in een verpakking te garanderen. De opleiding heeft wel enige vertraging opgelopen en wordt in november door drie medewerkers afgerond.

Ook de geplande ISO-normering is vertraagd. De opleiding die onze medewerkers hiervoor nodig hebben is in volle gang, maar de afstudeerdatum werd verlaat naar 17 november. Pas vanaf dat moment zouden we de aanvraag in kunnen dienen. We hebben besloten om dat in 2023 te doen.

Duurzaamheid

Op het dak van het magazijn van Proverpakken & ontwikkelen zijn in 2022 400 zonnepanelen geplaatst. Samen met de warmtepompen die het pand grotendeels verwarmen, hebben we hier weer een grote slag geslagen in het energieneutraal maken van het bedrijf.

Ook zijn twee auto’s op diesel en benzine vervangen door een elektrisch exemplaar.

Vrijdagochtend zijn hier weinig medewerkers: om energie te besparen, hebben we ervoor gekozen om op die ochtenden afdelingen samen te voegen.

Vooruitblik op 2023

We gaan een afdeling opzetten waar we met zeven enthousiaste klanten hun ideeën op het gebied van duurzaamheid uit gaan werken. Bij de invulling willen we onze medewerkers een rol geven en kansen bieden om nieuwe vaardigheden te ontwikkelen, waar we in de toekomst profijt van kunnen hebben. Ook willen we hiermee werkzaamheden creëren die makkelijk zijn uit te voeren door medewerkers die tijdelijk al dan niet langdurig zijn aangewezen op licht en simpel werk.

We zijn ontzettend trots op alle medewerkers van Proverpakken & ontwikkelen. Zij hebben ruim twee jaar lang heel strenge regels moeten volgen om het voor iedereen werkbaar en veilig te houden. Als we dat in rapportcijfers uit mogen drukken, geven we ze allemaal een 10!

Probezorgt

De positieve trend van 2021 heeft zich in 2022 voorgezet: opnieuw heeft Probezorgt, waaronder Promail & print, een zeer fraai nettoresultaat geboekt. Het aantal klanten is gestabiliseerd. Het gebied dat onze medewerkers bedienen is wederom opgeschaald, waarmee het percentage eigen bezorging is gestegen.

Met de implementatie van de nieuwe sorteermachine eind 2021, de Isitec Isi12000, is het mogelijk geworden om de post verder te differentiëren. Zo wordt nu op voorhand onderscheid gemaakt tussen post die binnen 24 uur en die binnen 48 of 72 uur bezorgd moet worden. Dit levert bij de post die niet onder de eigen bezorging valt een aanzienlijke verlaging van de inkoopkosten op.

Ook zijn in 2022 de tijdigheid (91,3%) en zekerheid van de bezorging (bijna 99,9%) op niveau gebleven. Deze percentages zijn zelfs nog wat verbeterd ten opzichte van 2021.

Het ziektepercentage is met minder dan 7% stabiel laag te noemen.

Werkzaamheden

In 2021 verwachtten we nog dat de werkzaamheden af zouden nemen. Onze klanten zijn inderdaad minder over de coronacrisis gaan communiceren. Nu dit stabiliseert, ziet Probezorgt op dat gebied geen grote stijging van de werkzaamheden meer. Toch is het aantal poststukken 3% hoger dan vorig jaar. De belangrijkste reden hiervoor is dat de aandeelhoudende gemeenten de communicatie richting haar inwoners over energiebesparende maatregelen, energietoeslagen en verduurzaming aanzienlijk opgeschaald hebben.

Promail & print, de grafische dienstverlening van Probezorgt, verzorgt de samenstelling en productie van alle mailingen. Daarom heeft de opschaling ook een positieve invloed gehad op deze tak, die los daarvan al een groei doormaakt: klanten maken in toenemende mate gebruik van Promail & print, doordat het aanbod en kwaliteitsniveau steeds beter bekend wordt.

Onze klanten gebruiken een divers aantal communicatie- en (digitale) distributiekanalen. Voor een deel van deze kanalen en (on)geadresseerde mailingen hebben zij ons het afgelopen jaar steeds vaker weten te vinden. Door de toename in aantallen en frequentie ervaren we dat voor de bezorging van deze mailingen een verdere professionalisering en gescheiden afhandeling noodzakelijk is. Dankzij een projectmatige aanpak en inzet van medewerkers en bedrijfsmiddelen, kunnen wij goed aan de bezorgtijdigheid en -zekerheid van deze mailingen voldoen.

Met de aankoop van een nieuwe high-performance printer is de beoogde uitbreiding van de printercapaciteit gerealiseerd. Hiermee is de productiecapaciteit aanzienlijk vergroot en is Promail & print minder kwetsbaar bij storingen. Zo wordt het mogelijk om nieuwe producten en dienstverlening te ontwikkelen en aan te bieden. Een mooi voorbeeld daarvan is het printen van blanco vensterenveloppen met het logo van de klant en, indien gewenst, een speciale tekst op de enveloppe. Een mooi, recent voorbeeld hiervan is dat Promail & print voor een aantal huisartsenpraktijken uitnodigingen voor de griepprik heeft gemaakt met op de enveloppe een extra attentietekst ‘Let op: uitnodiging griepprik’ mee geprint. Deze nieuwe opties worden momenteel onder de aandacht gebracht van de huidige klanten en meegenomen in de acquisitie bij nieuwe klanten.

Het percentage eigen bezorging is gestegen naar 78%. Dit wordt mede gerealiseerd doordat het foutenpercentage met de inzet van de nieuwe sorteermachine naar beneden is gegaan en Probezorgt haar bezorggebied nog verder heeft opgeschaald: er zijn een paar honderd postcode-6 bij gekomen.

Sinds juni 2022 valt de afdeling inkoop van Probedrijven onder de verantwoordelijkheid van Probezorgt. Voor nu is de inkoopwijze overgenomen zoals die de afgelopen jaren is uitgevoerd. Het streven is om het inkoopproces efficiënter, strakker en vooral eenvoudiger in te gaan richten.

Opdrachten en opdrachtgevers

Een belangrijke aanvulling in de klantenportefeuille van Probezorgt is het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, waarvan Probezorgt eind 2021 de aanbesteding voor drukwerk en bezorging heeft gewonnen. Daarnaast heeft de GGD Noord-Holland Noord de samenwerking met Probezorgt en Proverpakken met vier jaar verlengd. De Noordwest Ziekenhuisgroep heeft onlangs laten weten ook gebruik te willen maken van het optionele laatste jaar van onze samenwerking.

Omzet

De divisie Probezorgt, waaronder Promail & print, heeft in 2022 een vergelijkbare omzet als in 2021 gerealiseerd.

(Opleidings)trajecten en ontwikkeling

Probezorgt heeft een nieuw ingestroomde medewerker opgeleid om de administratieve afhandeling van aangetekende stukken en pakketten, inclusief de administratieve meldingen naar PostNL, zelfstandig te kunnen uitvoeren. Ook zijn diverse medewerkers verder opgeleid in het eigen bezorggebied. Daarnaast zijn enkele medewerkers gestart met het theorie-verkeersexamen om aansluitend een brommer- of autorijbewijs te behalen.

Het team van Probezorgt heeft zich ook in 2022 verder ontwikkeld op het gebied van zelfsturing en het nemen van een grotere eigen verantwoordelijkheid. De mate van flexibiliteit onder de medewerkers is enorm toegenomen: iedereen doet écht alles, volgens het IDA-principe zoals onze collega wijlen Richard Stendert dat in 2020 heeft geformuleerd. We bereiken dit door medewerkers vertrouwen te geven en ze te wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid. Het is mooi om te zien dat het geven van vertrouwen zich volledig terugbetaalt.

Duurzaamheid

Inmiddels wordt 60% van alle autokilometers bij Probezorgt emissievrij gereden, namelijk 174.000 van de naar schatting 290.000 autokilometers. In december zijn twee nieuwe elektrische bestelauto’s geleverd, waarmee dit percentage richting de 90% zal gaan. Voor de postbezorging wordt jaarlijks zo’n 200.000 kilometer met elektrische brommers gereden. Sinds juli 2021 gebeurt dit volledig CO2-neutraal. Door deze ontwikkeling loopt Probezorgt voor op de door haar geformuleerde beleidsdoelstellingen.

Probezorgt neemt nog steeds de facilitering van de deelfiets en -autolocaties van Mobipunt voor haar rekening. Inmiddels onderhoudt Probezorgt zeventien locaties, waar voor het einde van het jaar nog vier bij komen.

Met de aanschaf van de nieuwe high-performance printer, draagt Promail & print samen met Konica Minolta zorg voor een verantwoordelijke verwerking van de restmaterialen. We maken ook gebruik van gerecycled productiemateriaal.

Vooruitblik op 2023

Het management ziet een aantal speerpunten voor 2023. Zo blijft het doorvoeren van innovaties in het postproces een absolute noodzaak. Met de implementatie van de Isitec Isi12000 is een enorme stap in dit proces gezet. Met de ontwikkeling van een webshop zal Promail & print in 2023 verdere stappen zetten om de digitale dienstverlening uit te breiden. Dit proces wordt ingestoken op basis van partnerschap met belanghebbenden, zoals de aandeelhoudende gemeenten, GGD en het NWZ.

Instroom van nieuwe medewerkers blijft een belangrijk punt van aandacht. De inzet van arbeid vanuit de doelgroepen is en blijft schaars, met name in de middag- en avondbinnendienst. Op dit moment bevindt Probezorgt zich, in verhouding tot de hoeveelheid werk, op het uiterste minimum van haar arbeidsplaatsen. Probezorgt is ook behoorlijk geraakt door een aanvullende regeling in de cao Sociaal Werk, die heeft geleid tot een vervroegde uitstroom van meerdere binnendienstmedewerkers.

Naast de instroom vanuit de gemeenten, blijft Probezorgt actief in het aanbieden van proefplaatsingen via Werkgeversservicepunten, vanuit de noodzaak om de dienstverlening op het vereiste niveau te kunnen borgen. Ook zien we goede mogelijkheden voor jongeren die via praktijkscholen de weg naar arbeid moeten vinden.

Het zal opnieuw een enorme uitdaging worden om het huidige omzetniveau in 2023 te stabiliseren.

We houden rekening met een lichte terugval. De digitalisering van het communicatieproces bij grote klanten zorgt namelijk voor een terugloop in het postvolume, een ontwikkeling die invloed heeft op het totale volume. Daarnaast zijn de hoeveelheden post die klanten naar hun doelgroepen sturen deels genormaliseerd, omdat de hectiek van de coronacrisis enigszins voorbij is.

Niettemin is inmiddels duidelijk dat Probezorgt in 2023 wederom enkele grote klanten aan haar portefeuille mag toevoegen. Ook zal de dienstverlening voor de Mobipunten in 2023 uitbreiden.

Afrondend zijn wij bijzonder trots op de prestaties van onze medewerkers. Wij investeren in onze mensen, die op hun beurt een enorme vooruitgang laten zien. 2022 bewijst dat zij erin zijn geslaagd om de resultaten van de werkzaamheden nog verder op te schalen, een ontwikkeling die voor een zeer belangrijk deel het succes van de divisie bepaalt.

Vanuit de Holding

Financiën

Met de komst van Peter Remijnse eind 2021, is de functie van business controller binnen Probedrijven geïntroduceerd. Waar de finance controller vooral zorgt dat de financiële gegevens boekhoudkundig kloppen, kijkt de business controller wat er precies aan die cijfers ten grondslag ligt, zodat de (juridische) onderbouwing ervan zo accuraat en eenvoudig mogelijk tot stand komt. Daarbij heeft hij een brede rol, met als belangrijkste taak om de samenwerking tussen de afdeling FEZA (Financiële en economische zaken) en de operatie te optimaliseren.

Stevige basis

Deze optimalisering heeft verschillende doelen. Allereerst leidt die tot eenvoudigere en efficiëntere processen om binnen de organisatie de benodigde financiële gegevens op te halen. Hiermee borgen we de betrouwbaarheid van onze verantwoording naar onder andere het MT, de aandeelhoudende gemeenten, de Belastingdienst en Cedris. Daarnaast ontstaat voor de business controller een stevig fundament om meer invloed uit te oefenen op interne processen als inkoop, prijsafspraken, facturatie, inzet per doelgroep en meer.

Het is ook van groot belang dat er binnen alle lagen van de organisatie bewustzijn is waarom die onderbouwing vanuit de operatie nodig is. In 2022 is hieraan gewerkt, onder andere met het opstarten van (twee)wekelijks structureel overleg tussen de verschillende teams binnen Probedrijven. Ook moeten processen gestandaardiseerd worden, deels op IT-gebied. Zo zijn in 2022 gegevens uit verschillende system gekoppeld aan onze financiële applicatie.

Nu de basis is neergezet, zal de business controller in 2023 meer op de verschillende interne processen gaan sturen.

Nieuwbouw Den Helder

De business controller heeft ook de financiële verantwoordelijkheid voor de nieuw te bouwen locatie in Den Helder. Samen met Marieke van Stralen, Hans Siffels en Marcel Schep is in kaart gebracht waar het nieuwe pand aan moet voldoen. Voor een indicatie van de kosten, is een architect ingeschakeld. De business controller heeft daarnaast een ondersteunende rol gehad in de samenwerking met directeur Erik Heemskerk, om een overtuigende business case op te stellen waarmee de gemeenten Schagen, Hollands Kroon en de RvC in konden stemmen met de plannen en de interne en externe financiering mogelijk werd.

Om het proces op weg naar de nieuwbouw te begeleiden, zoals het in kaart brengen van bouwtechnische eisen en benodigde vergunningen, heeft hij HEVO benaderd: een organisatie met veel ervaring in het realiseren van huisvesting voor sociale werkbedrijven. HEVO zal het proces gefaseerd gaan begeleiden.

Communicatie

De doorontwikkeling van onze sociale-mediakanalen verloopt goed. We krijgen meer en meer volgers en hebben een constante stroom van content, mede door de goede samenwerking tussen onze mediapartijen. Ook onze website wordt goed bezocht. Verder is er een nieuw klantportaal ontwikkeld, dat begin november live is gegaan.

Automatisering

De fundering van onze cloud first-strategie hebben we in 2022 verder uitgebouwd. We zijn begonnen met het daadwerkelijk naar de cloud overzetten van gegevens op harde schijven en andere fysieke dragers. Voor de beveiliging en monitoring van onze IT-omgeving hebben we belangrijke stappen gezet. Naast talloze kleinere, hebben we weer een paar mooie grote projecten voorbij zien komen. Zo hebben we onder andere een nieuwe VoIP-telefonie-omgeving geïmplementeerd en een dekkend wifi- netwerk gerealiseerd. Ook het komende jaar zal in het teken staan van de cloudmigratie en de daarbij behorende moderne manier van werken.

De HRM/Payroll-applicatie is bij Probedrijven weliswaar nog niet tot volle tevredenheid in gebruik, maar we zijn goed op weg! Na een relatief kort implementatietraject van de applicatie in 2021, hebben we een inhaalslag met de optimalisatie gemaakt. Zo hebben we voor het proces van een nieuwe medewerker die in dienst komt een nieuwe werkwijze geïmplementeerd. Leidinggevenden, P&O- adviseurs, personeels- en salarisadministratie hoeven niet meer op vijf verschillende plaatsen de gegevens vast te leggen: dat gebeurt nu rechtstreeks vanuit het HR-systeem. Deze werkwijze zorgt voor veel gebruiksgemak en ruimte in de werkzaamheden. Ook richten we ons op het verder vergroten van de effectiviteit en efficiëntie van HR-processen: medewerkers die in en uit dienst treden,

mutaties en het stroomlijnen van het doorstroomproces. Deze inhaalslag hebben we gemaakt in nauwe samenwerking met het Beheerteam, met daarin vertegenwoordiging van de vakgebieden HR, salarisadministratie en IT-automatisering.

Naar aanleiding van de implementatie van ons financiële systeem, begin 2020, werken we aan het optimaliseren van onze processen. Ook worden de rapportages die uit de systemen komen verder geoptimaliseerd. We zijn bezig om het meten van onze impact zoveel mogelijk te automatiseren en hebben een nieuwe applicatie aangeschaft, die ervoor gaat zorgen dat we vergaand papierloos kunnen gaan werken. Al met al leidt het gebruik van onze nieuwe systemen tot nieuwe inzichten en meer technische mogelijkheden. De afdeling ICT draait na anderhalf jaar onder leiding van Mike Venekamp vrijwel autonoom en zal bij FEZA ondergebracht worden. Rolf Kapitein gaat per 1 januari 2023, naast zijn bestaande taken, leidinggeven aan ons ICT-team.

Impact meten

We hebben in 2022 onze Theory of Change ontworpen. Deze theorie geeft weer hoe we maatschappelijk impact willen maken. Het resultaat zie je op de pagina hiernaast. We zijn hier trots op: de theorie geeft een goed, transparant beeld van onze activiteiten en op welke punten we verwachten impact te maken. We hebben onze activiteiten ook kunnen koppelen aan de Duurzame Ontwikkelingsdoelen (SDG’s, oftewel Sustainable Development Goals) zoals afgesproken door onze regering in het klimaatakkoord van Parijs. We hebben dit jaar indicatoren opgesteld, waarop we in het komende jaar metingen gaan verrichten.

Theory of Change

Probedrijven gelooft in een inclusieve en circulaire samenleving. Dit doen we door zowel binnen als buiten onze organisatie een voortrekkersrol op ons te nemen.

Medewerkers

Wij zien kansen bij onze medewerkers en helpen hen zich te ontwikkelen zodat zij naar vermogen duurzaam kunnen deelnemen aan het arbeidsproces en de samenleving. We bieden onze medewerkers ontwikkeling, continuïteit én de mogelijkheid om impact te maken.

Medewerkers doen waardevolle ervaring op, behalen diploma’s en werken aan diverse vaardigheden, waardoor ze naar vermogen bijdragen aan de samenleving – binnen of buiten Probedrijven. Onze medewerkers ervaren trots en vreugde door hun werk bij Probedrijven en dragen onderling een positieve energie uit, behalen samen doelen en vergroten hun sociale netwerk.

Gemeenten, partners en samenleving

We tonen leiderschap, doen wat we zeggen en dragen onze missie uit. Dit doen we ook in de samenwerking met onze vaste partners: gemeenten, leveranciers en klanten. Met gemeenten zorgen we voor passende en duurzame banen voor inwoners met afstand tot de arbeidsmarkt. Zo helpen we hen om, met zichtbaar resultaat, een invulling te geven aan het lokale sociale beleid. Met leveranciers en klanten organiseren we samenwerking in de keten, delen we kennis en dragen we gezamenlijk uit dat we staan voor een inclusieve en circulaire samenleving. Altijd met oog op dat we structureel de mogelijkheden voor passend en duurzaam werk vergroten. We verduurzamen onze diensten en sluiten kringlopen waar mogelijk. Hiermee verkleinen we de milieuvoetafdruk van onze ketens.

Samen met onze medewerkers, gemeenten en ketenpartners geven we vorm aan de transitie naar een inclusieve en circulaire samenleving.

Duurzaamheidsparagraaf

Onderzoek ontwikkeling en tevredenheid medewerkers

Om de medewerkerstevredenheid en ontwikkelingskansen te meten, hebben we in 2022 een nieuwe digitale vragenlijst opgesteld. Deze is getest en geïntegreerd met de vragenlijst die gebruikt wordt tijdens de jaarlijkse functioneringsgesprekken. Komend jaar wordt deze werkwijze voor alle medewerkers, gesubsidieerd en ongesubsidieerd, geïmplementeerd. De verwachting is dat wij op deze wijze de impact van onze werkwijze op onze medewerkers beter inzichtelijk krijgen en wij in staat zullen zijn om te sturen op deze data. Dat zal dan weer leiden tot meer maatwerk, impactvolle interventies en duurzame banen.

Circulariteit en duurzaamheid

Om de effecten op het gebied van circulariteit te meten, is het nodig om de huidige stand van zaken goed in kaart te brengen. Hiervoor is een monitoringsdocument ontwikkeld, waarin indicatoren op verschillende aspecten zijn opgenomen. In 2023 gaat Probedrijven aan de slag met het monitoren van deze data. Na deze eerste monitoringsronde is het ook mogelijk om concrete doelstellingen voor de opvolgende jaren te stellen en zo nog scherper te kunnen sturen op circulariteit.

Uiteraard kunnen we nu al een aantal zaken rapporteren:

  • Van het totaal aantal bedrijfsvoertuigen is 24% elektrisch. Acht voertuigen zijn besteld, maar door leveringsproblemen in 2022 nog niet geleverd.
  • Op de locatie Witte Paal 122 hebben we in 2016 een warmtepomp in gebruik genomen. De gemiddelde jaarlijkse reductie van gasverbruik sinds 2017 is 95.667 m3.
  • We hebben zes nieuwe laadpalen in gebruik genomen, wat het totaal aan laadpalen op de locatie Witte Paal 122 op tien brengt.
  • Een deel van de verlichting op locatie Witte Paal 122 wordt jaarlijks vervangen door ledverlichting. In 2023 is de verlichting op deze locatie volledig door ledverlichting vervangen.
  • Op de locatie Witte Paal 122 zijn per 18 oktober 2022 400 zonnepanelen in gebruik genomen. In deze donkere maanden is 7906 kWh opgewekt en 3557 kg CO2 bespaard. Meer hierover is te lezen op onze website: Probedrijven voorziet in eigen energiebehoefte dankzij 400 zonnepanelen.
  • Ook binnen onze eigen organisatie en met onze eigen medewerkers zijn we bezig met circulariteit. Op ons hoofdkantoor hebben we een weggeefwinkeltje geopend, waaruit medewerkers kleding kunnen meenemen die door medewerkers en derden zijn gedoneerd.
  • Progroen & milieu heeft in 2022 300 kuub bokashi geproduceerd, een bodemverbeteraar om biodiversiteit in het openbaar groen te verhogen. Lees meer in het nieuwsbericht op onze website: Probedrijven produceert bokashi gemeente Hollands Kroon.
  • Verder heeft Progroen & milieu 38 stuks elektrisch handgereedschap, 12 accu’s en een elektrische zitmaaier ingekocht. In verband met leveringsproblematiek, is hiervan ongeveer 60% geleverd.
  • Het snoeien en onderhouden van hagen en het bestek Onkruidbeheersing op verhardingen draaien nu, op de borstelmachines na, bijna volledig elektrisch.
  • Tractie en benodigde gereedschappen zijn volledig elektrisch.
  • Op de locatie Anna Paulowna is het volledige dak vervangen, geïsoleerd en voorzien van lichtstraten. Daarnaast is alle tl-verlichting vervangen door ledverlichting.
  • Op de locatie Witte Paal 60 en 61 is alle tl-verlichting vervangen door ledverlichting.

Succesvolle circulaire pilot

Probedrijven heeft met succes drie isolerende netten van windmolens gedemonteerd en de materialen zoveel mogelijk gerecycled. Deze netten beperken het vele geluid dat ontstaat als de heipaal van een windmolen op zee geplaatst wordt. Om te voorkomen dat dit geluid het zeeleven verstoort, wordt een luchtgordijn en een gordijn van netten met isolerende materialen om de paal geplaatst. Daarna kan begonnen worden met heien.

Deze netten worden op maat gemaakt, gebaseerd op de diepte van de zeebodem en het formaat van de heipaal. Als op een andere diepte geheid moet worden, is een ander type net nodig. Het ‘oude’ net wordt naar land gehaald om gedemonteerd te worden. Onze medewerkers vinden dit leuk werk om te doen en het is ideaal winterwerk voor de medewerkers van Progroen & milieu.

Financiële ratio’s

Solvabiliteit 61%

De mate waarin een onderneming aan haar schulden op de langere termijn kan voldoen, gebaseerd op de verhouding tussen het eigen en het totale vermogen. Met 61% voldoet Probedrijven aan

de norm.

Current ratio 3.2

De mate waarin een onderneming op korte termijn aan haar betalingsverplichtingen kan voldoen, gebaseerd op de kortlopende vorderingen (inclusief voorraden en liquide middelen), gedeeld door de kortlopende schulden. Deze ratio dient hoger dan 1 te zijn; met een current ratio van 3.2 voldoet Probedrijven aan de vastgestelde norm.

Liquiditeit

De liquiditeit van Probedrijven in 2022 was € 6.545.659. Dit vertegenwoordigt 34% van het

balanstotaal.

Volg ons op social media

Progroen & MilieuProbezorgtPro Verpakken & ontwikkelenPro mail & print